Деякі люди, незалежно від того, скільки звичок здорового сну вони практикують, вони все одно відчувають погану якість сну та прокидаються втомленими. Якщо ви все ще маєте проблеми зі сном після майже ідеальної гігієни сну, швидше за все, у вас розлад сну.
Зв’язок між апное уві сні та скреготом зубами
Великий процент людей страждають від хронічних розладів сну. Одним із поширених розладів сну серед майже 31% населення є скрегіт зубами, відомий як бруксизм. Багато людей не знають, що скрегіт зубами часто спричинений недіагностованим апное уві сні. Апное уві сні – це стан, при якому м’язи горла блокують дихальні шляхи та носові проходи, що призводить до припинення дихання на певний період часу протягом ночі.
За даними Національного фонду сну, «майже кожна четверта людина з обструктивним апное сну скрипить зубами вночі, і чоловіки частіше страждають від цього».
Поширені симптоми апное сну та скреготу зубами у дорослих
Якщо ви часто прокидаєтеся з головним болем, болем у вухах, втомою, напруженими м’язами щелепи або чутливими зубами, швидше за все, ви скрипите зубами вночі. Бруксизм також може виявлятися у зношених зубах і зміні форми зубів.
З іншого боку, апное сну виявити трохи важче. Деякі загальні ознаки апное сну включають:
- голосно хропе;
- відчуття втоми навіть після повного нічного сну та надмірна денна сонливість (гіперінсомнія);
- проблеми зі сном (безсоння);
- пробудження з сухістю в роті, болем у горлі або головним болем;
- іноді прокидається із задухою або задишкою;
- часто прокидається, щоб скористатися туалетом;
- проблеми з увагою, концентрацією та пам’яттю;
- підвищена дратівливість і перепади настрою.
Поширені симптоми апное сну та скреготу зубами у дітей
Діти також відчувають симптоми апное уві сні та бруксизму. Цікаво, що багато з цих симптомів схожі на симптоми СДУГ, такі як труднощі з навчанням, низька концентрація уваги та погана успішність у школі. Деякі інші ознаки, на які варто звернути увагу, включають:
- хропіння;
- надмірна сонливість удень;
- важке дихання ротом, як під час неспання, так і уві сні;
- повторні зупинки дихання під час сну;
- нічне нетримання сечі.
Ризики продовження апное уві сні та скреготу зубами
Залишене без лікування апное сну може призвести до інших серйозних проблем зі здоров’ям, включаючи діабет 2 типу, кислотний рефлюкс, погану імунну функцію, проблеми з психічним здоров’ям, втрату пам’яті та підвищений ризик інсульту або серцевої недостатності.
Окрім симптомів болю та втоми щелепи, головного болю та чутливих зубів, нічне скрегітіння зубами може з часом поламати, розхитувати або зношувати зуби, емаль, коронки та пломби.
Хороша новина полягає в тому, що є кілька засобів, які ви можете спробувати допомогти вилікувати апное уві сні та скреготіння зубами та, у свою чергу, покращити якість сну.
Поради щодо усунення бруксизму та апное уві сні для покращення якості сну
Багато з цих симптомів можна полегшити простими змінами способу життя. До них належать:
- контролюйте рівень стресу (особливо бруксизм є реакцією на стрес і тривогу).
- схудніть і підтримуйте здорову вагу (ожиріння збільшує ймовірність обструкції дихальних шляхів і звуження носових проходів).
- спробуйте йогу (покращує силу дихання та надходження кисню).
- обмежте вживання алкоголю. (Алкоголь розслаблює м’язи горла, що призводить до хропіння та переривання циклу сну, а також сприяє запаленню дихальних шляхів, блокуючи дихання).
- досить курить. (Тютюн викликає запалення та набряк горла).
- змініть позу для сну. (Сон на спині розслабляє м’язи горла, таким чином обмежуючи потік повітря).
- використовуйте зволожувач повітря (особливо, якщо ви живете в сухому кліматі).
Поліпшити гігієну сну:
- спальня повинна бути лише для сна;
- дотримуйтеся постійного графіка сну, лягайте спати та прокидайтеся щодня в один і той же час (навіть у вихідні);
- уникайте кофеїну після полудня;
- уникайте синього світла від екранів принаймні за годину до сну;
- намагайтеся не їсти принаймні за 2-3 години до сна;
- тримайте свою кімнату темною, а температуру прохолодною;
- дотримуйтеся розслаблюючої рутини перед сном.
Якщо ці зміни способу життя не покращують ваш сон, деякі з поширених методів лікування бруксизму та апное сну включають медикаменти, хірургічне втручання або використання ротових пристосувань для зміни положення щелепи чи язика, щоб дихальні шляхи залишалися відкритими під час сну. Пристосування спеціальної нічної стоматологічної щитки може захистити зуби від скреготу та допомогти вирівняти щелепу. Американська академія стоматологічної медицини сну підтримує індивідуальні прилади як «ефективний варіант лікування хропіння та обструктивного апное сну (OSA)».
Спробуйте застосувати ці засоби для покращення якості сну, а також попрацюйте зі своїм стоматологом (або дитячим стоматологом для ваших дітей), щоб обговорити ваші симптоми та знайти рішення, яке найкраще підійде вам.